Obzirom da se od početka krize sa vodosnabdijevanjem, putem društvenih mreža, plasiraju neistinite i zlonamjerne tvrdnje vezane za ovu temu, iste demantiramo i iznosimo istinite informacije. Također dajemo odgovore na neka najčešća pitanja korisnika.
Ova tvrdnja je netočna i zlonamjerna. Zbog dugotrajne suše, smanjenja dotoka vode na vodozahvatima, prekomjerne potrošnje vode i enormno velikog broja kvarova na cjevovodima, raspoložive količine vode ne mogu podmiriti potrebe svih korisnika.
Voda se ne prodaje nikome, osim redovnim korisnicima putem legalnih vodomjera i legalno izdanih računa.
Čengizu se voda prodavala tijekom Travnja i početkom Svibnja, kada nije bilo problema sa vodosnabdijevanjem. Čim su krenuli problemi sa vodosnabdijevanjem isporuka Čengizu je zaustavljena. Ta voda je uredno fakturirana i naplaćena.
Komunalno poduzeće ne posjeduje cisternu za vodu niti angažira bilo čije cisterne za isporuku vode cisternama. U krugu poduzeća je omogućeno da svi korisnici mogu doći i besplatno natočiti vodu u svoje posude. Pri tome se ne dopušta točenje vode u velike cisterne onima koji se inače bave preprodajom pitke vode.
Vatrogasne cisterne, kada imaju vremena, vodu toče na hidrantu vatrogasnog i prevoze je u crpnu stanicu u Goliješnici te malim korisnicima koji su najugroženiji po pitanju vodosnabdijevanja. To rade povremeno, sukladno svom rasporedu rada i raspoloživim kapacitetima.
Nikome ne pada na pamet da ovako tešku situaciju koristi za osobnu korist.
Prema nama dostupnim informacijama (očitanja vodomjera, pregled vidljivih instalacija u objektu i van objekta) nema dokaza da se voda troši nelegalno. U razdoblju od 4. mjeseca do danas legalno je utrošeno 871 m3 vode što je 174,2 m3/mjesečno, odnosno 5,96 m3/dnevno. Da li je to previše u odnosu na djelatnost kojom se bave i koliko vode je od toga potrošeno za restoran i motel a koliko za bazene, to mi u Komunalnom poduzeću nismo stručni niti ovlašteni procjenjivati.
Tvrdnja je apsolutno netočna. Fakturiranje se vrši temeljem očitanja potrošnje na vodomjerima, za pravne subjekte jedanput mjesečno a za domaćinstva tromjesečno. Voda koja se toči slobodno na hidrantu u krugu poduzeća se nikome ne naplaćuje i to je jedan vid naše pomoći korisnicima koji su najugroženiji (nemaju drugu mogućnost vodosnabdijevanja pa im nije mrsko doći natočiti vodu). Takvih je vrlo malo pa je do sada zabilježeno ukupno 18 dolazaka 9 različitih korisnika. Ukupno je do danas besplatno natočeno 20,5 m3 vode.
Svako točenje se evidentira od strane dežurnog uposlenika.
Tvrdnja je također netočna. Više puta se desilo da se rezervoar napuni do određene visine a onda nekoliko dana, zbog nedostatka vode za dopunjavanje, ostane zatvoren bez dotoka i bez izlaska vode i nije se primijetilo smanjenje razine vode u rezervoaru.
Vodozahvati se svakodnevno obilaze i čiste kako bi što više vode bilo zahvaćeno u vodovodni sustav.
Također se redovito održavaju i ostali elementi vodovodnog sustava (cjevovodi, prekidne komore, filter postrojenje pitke vode, rezervoari, crpne stanice ...)
Raspored obustava u isporuci vode, zbog prirode vodoopskrbnog sustava je vrlo teško napraviti a da bude pouzdan i duže vrijeme održiv. Svaki dan donosi nove situacije od kojih ovisi raspoloživa količina vode ( izdašnost izvora, oblačno ili sunčano vrijeme, eventualne padaline, broj kvarova na cjevovodu i njihova veličina, dnevna potrošnja vode koja je veoma različita od dana do dana i sl..). Nakon nekog vremena praćenja ustanovili smo da je optimalan raspored ovaj koji smo i objavili i kojeg ćemo se pokušati držati.
Treba razumjeti da je za provođenje redukcije potrebno zatvoriti oko 25 ventila koji se nalaze u šahtovima raznih naselja, a isto toliko ventila otvoriti na drugim lokacijama. Pri tome se ne smije naglo zatvarati niti otvarati protok vode jer inače dolazi do hidrauličkog udara u cjevovodu pa isti puca. Sve to zahtijeva vrijeme pa je nemoguće da voda bude puštena svim korisnicima baš u vrijeme kako je navedeno u rasporedu obustava. Također, nakon puštanja vode, voda prvo popunjava cjevovode na nižim lokacijama a poslije toga na višim. Ovisno gdje se korisnik nalazi, može se desiti da nakon puštanja voda do viših lokacija dođe dosta kasnije od predviđenog u rasporedu. Također, zrak koji neminovno uđe u cjevovod može spriječiti da voda nesmetano cirkulira, što se normalizira nakon izlaska zraka.
Dva su osnovna razloga zašto se ne vrše redukcije u isporuci vode u gradskom području.
Prvi razlog je što su na području grada smještene službe i institucije od značaja za cijelu zajednicu a koje ne mogu funkcionirate bez uredne vodoopskrbe. To su Dom Zdravlja, Stacionar, dijaliza, škole i vrtići, policija, sud, ljekarne, pošta, općinske službe i razne druge službe od općeg interesa.
Drugi razlog je što se radi o gusto naseljenom području sa velikim brojem stanovnika a koji nemaju nikakvu mogućnost za alternativno vodosnabdijevanje. Nedostatak vode u ovako gusto naseljenom području bi mogao izazvati stvaranje uvjeta za zarazne bolesti ili epidemije.
Nisu sva naselja korisnici gradskog vodovoda nad kojim JP Komunalno ima nadležnost. Pojedina naselja imaju svoje vodovode sa kojima mi nemamo ništa. Papratnica, Ljubna i Bistrica su neka od tih naselja a ima ih još.
Napominjemo da većina tih mjesnih vodovoda također imaju problem zbog nedostatka vode i provode vlastite redukcije u isporuci vode.
Napomena:
Dugi niz godina nismo imali značajnijih problema sa vodosnabdijevanjem pa se više radilo na proširenju vodovodne mreže na ruralna naselja koja imaju problem sa izvorima pitke vode. Nakon ovoga ljeta jasno je da se pozornost treba posvetiti osiguranju novih izvora pitke vode. To je jedna od najvažnijih obveza općinske administracije i JP Komunalno u narednom razdoblju.